نام هنرمند

نقاشی هایی که کوروساوا به کیارستمی تقدیم کرد/ یادگارهای فیلمساز در موزه سینما

 نوشتن درباره عباس کیارستمی به پشتوانه اعتباری که به فرهنگ و هنر این سرزمین بخشیده و به واسطه جوایز و افتخارهایی که برای سینمای ایران به جا گذاشته است، آسان و البته غرور آفرین است اما نوشتن از کوچ و رفتن این مرد به راستی سخت است.
موزه سینما به عنوان گنجینه بزرگ تاریخ سینمای ایران این افتخار را دارد که جوایز ارزشمند کیارستمی را به عنوان هویت تاریخ فرهنگ و هنر سرزمین مان برای آینده سینمای ایران به یادگار بگذارد. البته این افتخار تنها مربوط به جوایزی که این فیلمساز برای ایران به ارمغان آورده نیست چراکه کیارستمی مایه افتخار جهان نیز بوده است؛ تا جائیکه می توان ردپای آکیرا کوروساوا فیلمساز فقید ژاپنی را در موزه سینما و در غرفه مربوط به افتخارهای سینمایی کیارستمی پیدا کرد.
کوروساوا در سال 1986 فیلمی با عنوان «آشوب» می سازد و در همان زمان نامزد بهترین کارگردانی آکادمی اسکار می شود. این فیلم با تحسین کیارستمی مواجه می شود و کوروساوا هم این فیلم را به کیارستمی تقدیم می کند و نقاشی هایی را که برای فیلم «آشوب» طراحی کرده بود به عباس کیارستمی هدیه می دهد.
عباس کیارستمی از جمله فیلمسازانی بود که مجموع جوایز خود را قبل از افتتاح موزه سینما در سال 1377، درست در زمانی که موزه در حال جمع آوری گنجینه سینمای ایران بود به موزه سینما تقدیم کرد.
غرفه ویژه عباس کیارستمی در تالار بین الملل موزه سینما قرار دارد و جوایز رنگارنگی که کیارستمی در سینمای ایران و بین الملل کسب کرده در این غرفه نگهداری می شود.
تالار بین الملل سومین تالار در موزه سینما است و بازدیدکنندگان پس از ورود به تالار آبی که مختص به پیشگامان سینمای ایران است و همچنین گذر از تالار معاصران وارد تالار بین الملل می شوند.
در گوشه راست سالن و در میان غرفه سایر سینماگران ایرانی، غرفه کیارستمی دیده می شود. پوستر فیلم «طعم گیلاس» که برای حضور در جشنواره فیلم کن در سال 1997 طراحی شده بود بر دیوار آویزان است. کیارستمی در این دوره از جشنواره فیلم کن نخل طلای بهترین فیلم را از آن خود می کند.
علاوه بر پوستر این فیلم سینمایی جوایز متعددی نیز در این غرفه به چشم می خورد. «نخل طلا» جشنواره فیلم کن در فرانسه برای کارگردانی فیلم «طعم گیلاس»، «خوشه طلایی» جشنواره فیلم والادولید در اسپانیا برای ساخت فیلم «زیر درختان زیتون»، «هوگوی نقره ای» برای ساخت فیلم «زیر درختان زیتون» از جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو در آمریکا، تندیس جشنواره سه قاره نانت در فرانسه برای مجموع آثار، «مدال رمینی» برای ساخت فیلم «تجربه» از جشنواره جیفونی در کشور ایتالیا، جایزه ویژه هیات داوران برای ساخت فیلم «زیر درختان زیتون» از جشنواره فیلم سائوپائولو در برزیل، «یوزپلنگ برنز» برای ساخت فیلم «خانه دوست کجاست» از جشنواره لوکارنو در کشور سوئیس و ... از جمله جوایزی است که کیارستمی در جشنواره های مختلف کسب کرده است.
موزه سینما کوچ عباس کیارستمی را به جامعه سینما و خانواده این کارگردان سینمای ایران تسلیت می گوید.