نام هنرمند

ماجرای خواندنی گذرنامه عبدالحسین سپنتا

  بی‌شک عبدالحسین سپنتا حق پدری به گردن سینمای ایران دارد و فیلمنامه نخستین فیلم ناطق سینمای ایران را نوشته و «دختر لر» را برای سینمای کشور به یادگار گذاشته است.
سپنتا 4 خرداد سال 1286 در خیابان واگون‌خانه (اکباتان فعلی) در تهران متولد شد و اگر بین ما بود، تولد 109 سالگی سپنتا را به عنوان یکی از ستارگان سینمای ایران جشن می‌گرفتیم. ستاره‌ای که در عرصه فرهنگ و هنر سرزمین‌مان جایگاهی ویژه دارد و فعالیت‌های بی‌بدیلی در این عرصه به انجام رسانده است.
او فعالیت هنری خود را با روزنامه‌نگاری آغاز کرد و براساس اطلاعات موجود نخستین روزنامه خود را در سال 1307 به نام «دورنمای ایران» در بمبئی منتشر کرد. انجام فعالیت‌های هنری برای سپنتا در اولویت قرار داشت و براساس همین اولویت و دغدغه بود که هنر نمایش را از تئاتر آغاز کرد و در سال 1312 فیلمنامه فیلم «دختر لر» را به عنوان نخستین فیلم ناطق سینمای ایران نوشت و اردشیر ایرانی این فیلمنامه را در هندوستان کارگردانی کرد.
دلیل اصلی فیلمبرداری فیلم «دختر لر» در هندوستان رفت و آمد سپنتا به هندوستان و آشنایی به این سرزمین بود. ضمن این‌که اردشیر ایرانی کارگردان و تهیه‌کننده فیلم، تاجر بنامی در هند بود و برای تجارت به هندوستان سفر می‌کرد و زمانی که سپنتا موضوع تهیه فیلم را با واسطه، به اردشیر ایرانی رساند، این کارگردان از ایده فیلم استقبال کرد اما برای انجام این مهم مطالعه کتاب‌هایی درباره فیلمنامه‌نویسی، کارگردانی، هدایت بازیگر و تدوین را در دستور کار عبدالحسین سپنتا قرار داد و به این ترتیب مقدمات ساخت فیلم «دختر لر» فراهم شد.