تصویر خبر

آخرین وداع با جمشید مشایخی سینمای ایران/ هنرمندی که «پهلوانی» را زندگی کرد

پیکر زنده‌یاد جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت عرصه تئاتر و سینمای ایران، برای خاکسپاری در قطعه هنرمندان بهشت زهرا، بدرقه شد.

به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، مراسم تشیع پیکر زنده‌یاد جمشید مشایخی صبح روز شنبه 17 فروردین‌ماه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی زیر بارش نم نم باران، در تالار وحدت برگزار شد.
علی نصیریان، بهمن فرمان آرا، داریوش اسدزاده، اکبر زنجانپور، ایرج راد، منوچهر شاهسواری، شهرام کرمی، حسن پورشیرازی، پرویز پورحسینی، قطب الدین صادقی، فرشته طائرپور، محمد ساربان، فرزانه کابلی، هادی مرزبان، مهدی شفیعی، جمشید گرگین، عزت الله رمضانی فر، علی دهکردی، سیاوش تهمورث، لیلا حاتمی، اصغر همت، نادر طریقت، حسن فتحی، منیژه محامدی، سعید داخ، امیریل ارجمند، کوروش زارعی، داریوش فرهنگ، لاله اسکندری، رضا بنفشه‌خواه، ابوالفضل پورعرب، بهزاد فراهانی، همایون اسعدیان، اسماعیل خلج، محرم زینال زاده، پرستو صالحی، محمد حاتمی، محمد شیری، حبیب رضایی از جمله هنرمندان در این مراسم بودند.
در ابتدای این مراسم که اجرای آن را عباس سجادی برعهده داشت، پس از تلاوت آثاتی از قرآن، شهرام گیل آبادی مدیر عامل خانه تئاتر با بیان اینکه ضایعه درگذشت استاد جمشید مشایخی برای خانواده تئاتر جبران ناپذیر است، افزود: آخرین توصیه استاد مشایخی این بود که در سختی‌ها هنرمندان باید یار و یاور مردم باشند. آغاز بهار با یک سیل دهشتناک و سفر جمشید مشایخی همراه بود و خانواده تئاتر تلاش می‌کند به تاسی از این هنرمند، پیشاهنگ همراهی مردم ایران باشد. همچنین خانه تئاتر تلاش می‌کند زبان صادقانه ملت باشد و بهترین سرسلامتی برای خانواده مشایخی، امتداد راه این بازیگر است و خانواده تئاتر نصیحت‌های او را آویزه گوش خود خواهد کرد.

سپس ایرج راد رییس هیات مدیران خانه تئاتر به عنوان سخنران بعدی این مراسم در سخنانی گفت: دردانه‌ای دیگر از عالم هنرهای نمایشی از میان ما رفت. چنین هنرمندانی عاشق مردم و عاشق کار فرهنگی و هنری بودند و جمشید مشایخی یکی از شایسته‌ترین‌هایی است که همیشه همراه مردم‌ بود. صحنه تئاتر برای او مقدس بود و همیشه وقتی به صحنه می آمد، خاک صحنه را می‌بوسید. او زندگی خود را سال‌ها وقف هنر کرد و امروز همه با عشق آمدند.
وی افزود: جمشید مشایخی همواره در تاریخ هنرهای نمایشی این مملکت باقی می‌ماند و ما باید مکان‌هایی را نامگذاری کنیم به نام چنین هنرمندانی. البته در سالن‌های تئاتر این اتفاق افتاده ولی چرا در سالن‌های سینما این کار صورت نمی‌گیرد؟ هرچند امیدوارم بحث‌هایی که برای نامگذاری کوچه محل زندگی‌اش شده، عملی شود تا آن کوچه که با حرف جیم و شروع نام جمشید است به اسم او ثبت شود. جمشید مشایخی زنده و پایدار است و همواره در ذهن ما باقی میماند.

در ادامه این مراسم، منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما هم در سخنانی ضمن تسلیت به خانواده این هنرمند، گفت: جمشید مشایخی از آنان بود که نان به نرخ روز نخورد و نان به خون جگر خورد. ماندگاری فرهنگ و هنر جز به خون جگر خوردن حاصل نمی‌شود و ما ریزه خواران سفره این هنرمندان هستیم.
وی اضافه کرد: چیزی ندارم بگویم جز سپاس از کسانی که در این ایام و سال‌های بیماری از این هنرمند مراقبت کردند. آنچه این جا حاصل شده و جمعیتی که حاضر است همه محصول دل پاک و آداب و منش اوست و امیدوارم برای همه ما هم باقی باشد.

سپس علی نصیریان بازیگر پیشکسوت عرصه بازیگری به جایگاه آمد و گفت: اول از مردم نازنین و قدرشناس تشکر می‌کنم که در مراسم وداع ایشان تشریف آوردند و نیز از دیگر هنرمندان و مسئولان.
وی در حالی که متاثر بود و می‌گریست، خطاب به پیکر جمشید مشایخی گفت: زمان تشییع آقای انتظامی هم گفتم که من انتظار نداشتم اینجا بیایم. من می‌خواستم برای روی صحنه رفتن کنار شما بیایم.‌ من این چند صباح حال خوشی نداشته و ندارم چون همسری که یار و یاورم بود را از دست دادم. بعد مشایخی، رشیدی و انتظامی. این‌ها ضربه‌هایی به پیکر من بودند چون من از این‌ها بودم.
نصیریان سپس با بیان خاطره‌ای یادآور شد: قبل از اینکه دولت و هنرهای زیبا در تئاتر کار جدی کنند، ما در یک خانه‌ای تئاتر تمرین می‌کردیم. سال ۳۶ آنجا با آقای مشایخی آشنا شدم که آن زمان کارمند تشکیلات تئاتر بود. یک‌ بازیگر کم داشتیم که از ایشان دعوت کردم و او استقبال کرد و بعد در چند دوره جدا با هم کار کردیم.‌ این کار کردن ما چند حُسن داشت، یکی تمرین کردن ما با هم ‌و هم معرفی شدن به مردم. آقای مشایخی در آن دوران خوش درخشید مخصوصا که خوش تیپ هم بود.
وی ادامه‌ داد: او بعد در سنگلج هم خوش درخشید و سپس به سینما رسید که در این سه مقطع به جایگاه و درخشش ویژه‌ای دست یافت. یک‌بار دیگر فیلم «گاو» را ببینید که در همان نقش کوتاه چه کرد و می‌بینیم که واقعا نقش کوچک وجود ندارد اما بازیگر کوچک ممکن است باشد.
این بازیگر پیشکسوت سینمای ایران گفت: آقای مشایخی عزیز یکی از ستون‌های اساسی هنرهای نمایشی ایران بود و وقتی این‌ها می‌روند، این بنا به نظرم سست می‌شود. هر چند مطمئنم هر نسلی هنرمندان با استعداد و خلاق خود را دارد و جای ما پُر می‌شود اما این را هم نمی‌شود نگفت که هر کس جایی دارد مثل مشایخی که جایش پُر نمی‌شود. آقای مشایخی علم عشق را از دفتر نیاموخت و خودجوش بود و این ویژگی را همه ندارند. او مرامش بسیار پایبند سنت‌های پسندیده انسانی و اخلاقی بود که حافظ و سعدی می‌گویند ‌و من ایشان را در این جهت تکریم می‌کنم.

محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو از دیگر سخنرانان این مراسم بود که پشت تریبون آمد و گفت: رنج مردم رنج مشایخی بود، مرامداری صفا، صدق و جوانمردی و علی دوستی و علی خواهی مرام او بود و پهلوانی را بازی نکرد بلکه زندگی کرد. او پهلوان بود و پهلوانان هرگز نمی‌میرند.
وی ادامه داد: تسلیت ما در صدا و سیما و رسانه ملی را بپذیرید؛ ما به شما هنرمندان و خانواده آن مرحوم تسلیت می‌گوییم. امروز با این سیل دهشتناک روز کمک مردم به مردم است و مشایخی همیشه کمکیار مردم بود.

سپس حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران با خواندن قطعه شعر «ارغوان» از هوشنگ ابتهاج به اتفاقات سیل اخیر در کشور و درگذشت جمشید مشایخی اشاره کرد و افزود: کسانی که این هنرمند را از نزدیک می‌شناختند، می‌دانند که امضای او همیشه خاک پای مردم بود.
وی در پایان صحبت هایش قطعه شعری را به صورت آواز به یاد این هنرمند فقید خواند.
در پایان این مراسم، سام مشایخی فرزند این بازیگر در سخنانی گفت: دوست داشتم از مردم عزیز و مهربان که قدر هنر و هنرمند را می‌دانند تشکر کنم، مخصوصاً در این سال‌ها که فضای مجازی رونق گرفت به پدر من خیلی محبت داشتند.
او با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری مراسم پدرش، گفت: من مطمئن هستم که پدرم از این شکوه حضور ملت خیلی خوشحال است.

سام مشایخی همچنین افزود: خیلی‌ها دوست دارند بگویند جمشید مشایخی کمال الملک سینمای ایران بود اما با احترام به این هنرمند می‌خواهم بگویم ما که کمال الملک داشتیم، الان جمشید مشایخی سینمای ایران را از دست داده‌ایم.

قرائت نماز میت توسط حجت‌الاسلام دعایی، پایان بخش این مراسم بود و سپس پیکر جمشید مشایخی برای خاکسپاری در قطعه هنرمندان بهشت زهرا، بدرقه شد.

حسین فریدون نماینده رییس جمهور، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی، علی‌اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مسجدجامعی رئیس کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، پرویز حناچی شهردار تهران و علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از مسئولان حاضر در این مراسم بودند.

جمشید مشایخی، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون، ۱۳ فروردین ماه 1398 از دنیا رفت.
     
تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۱/۱۷