تصویر خبر

آغاز اکران اینترنتی مستند "13 اکتبر 1937" / چکناواریان: من هنوز کودک هستم

رهبر ارکستر و آهنگساز سرشناس ایرانی معتقد است که وقتی فیلمی درباره کسی ساخته می‌شود او را مانند تابلوی نقاشی و عکس در زمانی ثابت می‌کنیم. او هنوز خود را کودک می‌داند و دوست ندارد از این دوران خارج شود.

به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، اکران اینترنتی مستند سینمایی «13 اکتبر 1937» شنبه 10 شهریورماه با اکران خصوصی این فیلم در موزه سینما، به طور رسمی آغاز شد.
در ابتدای این مراسم، فرزاد توحیدی در سخنانی کوتاه ابراز کرد: از اینکه در شبکه هاشور برای دومین بار یک فیلم خوب و فرهنگی را بصورت همزمان، جهانی و از طریق اینترنت اکران می‌کنیم، خوشحالیم.
سپس علی مرادخانی مدیرعامل موزه موسیقی ایران درباره روند ساخت مستند درباره لوریس چکناواریان بیان کرد: یکی از فیلم‌هایی که در دنیا ساخته می‌شود، ساخت فیلم از زندگی روزانه و عادی یک هنرمند است اما متاسفانه در ایران کمتر به این امر پرداخته شده است. وی افزود: بعد از تاسیس موزه موسیقی در سال 88 تصمیم گرفتیم ساخت چند فیلم از چهره‌های مختلف هنری را شروع کنیم، زیرا معتقدیم این‌گونه فیلم‌ها می‌ماند و اگر امروز در این زمینه به خوبی کار نکنیم بعدها تاسف خواهیم خورد که چه لحظات خوبی وجود داشته است و ما آنها را ثبت و ماندگار نکردیم.
مرادخانی به ساخت‌ فیلم‌های مستند-پرتره درباره هنرمندان اشاره کرد و گفت: فیلم‌هایی درباره لوریس چکناواریان، فرهاد فخرالدینی، خانم ملک‌پور و همایون خرم ساخته شده که آماده نمایش است و امیدوارم با همکاری شبکه هاشور بزودی اکران شوند.
مدیرعامل موزه موسیقی ایران افزود: طرح و پیشنهاد ساخت فیلم «13 اکتبر 1937» سال 90 همراه با سیدعباس سجادی مطرح شد و بکتاش آبتین نیز سال 91 با حداقل بودجه و کمترین امکانات، با عشق و علاقه این فیلم را ساخت.
مرادخانی در پایان سخنان خود تاکید کرد که ساخت چنین فیلم‌هایی به ویژه درباره چهره‌های حوزه موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی باید ادامه پیدا کند.
در ادامه، بکتاش آبتین کارگردان فیلم نیز در سخنانی گفت: در فیلم «13 اکتبر 1937» تلاش کردیم تا چکناواریان را همان‌گونه که هست با همان صفا و صمیمت و کودکی درونش نشان بدهیم.
وی ابراز کرد: من در زمان ساخت این فیلم و معاشرت با چکناواریان، بسیار لذت بردم زیرا او هنرمندی است که با انسان درونش تفاوتی ندارد.
سپس لوریس چکناواریان رهبر ارکستر و موزیسین ایرانی درباره ساخت این فیلم مستند گفت: روزی که به من گفتند می‌خواهیم از زندگی تو یک فیلم بسازیم ترسیدم زیرا بسیار سخت است و ما هر روز در حال تغییر هستیم. از این رو وقتی فیلمی درباره کسی ساخته می‌شود او را مانند تابلوی نقاشی و عکس در زمانی فیکس و ثابت می‌کنیم و وقتی افراد در هر زمان این فیلم را تماشا کنند، تصور می‌کنند که فرد در فیلم امروز نیز همان شکلی است که در فیلم است.
این هنرمند ادامه داد: من در این فیلم برای پاسخ به سوالات، هیچ فکری نمی‌کردم و از قبل آمادگی نداشتم و در لحظه جواب می‌دادم. تلاش کردم دیروزم با روزی که از این دنیا قرار است بروم، فرقی نکند.
چکناواریان اظهار کرد: من کودک هستم و هیچ زمانی دوست ندارم از این کودکی خارج شوم زیرا دنیایی که خارج از کودکی است، لذتی برای زندگی ندارد برای همین همیشه در قلبم کودک هستم.
چکناواریان بیان کرد: فیلم «13 اکتبر 1937» درباره یک آدم دیوانه است و من همیشه گفته‌ام که دیوانه‌ها دنیا را می‌سازند و عاقلان خراب می‌کنند.
در پایان این مراسم، مستند سینمایی «13 اکتبر 1937» که با کارگردانی بکتاش آبتین و تهیه‌کنندگی موزه موسیقی ایران ساخته شده‌است، برای میهمانان اکران و نمایش اینترنتی آن به طور رسمی آغاز شد.
خسرو سینایی، آناهیتا همتی، مهرداد زاهدیان از جمله حاضران در این اکران خصوصی بودند.
اکران اینترنتی فیلم «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷» به صورت همزمان در داخل و خارج از کشور از تاریخ ۱۰ شهریور الی ۲۳ شهریور ۹۷ در شبکه هاشور انجام خواهد شد.
این شبکه پیش از این فیلم مستند «توران خانم» ساخته رخشان بنی اعتماد و مجتبی میرتهماسب را به صورت اینترنتی اکران کرده بود.
   
تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۶/۱۱