تصویر خبر

شب نقره‌ای فیلمبرداران سینمای ایران/ تفاهم‌نامه‌ انجمن فیلمبرداران و شورای عالی تهیه‌کنندگان امضا شد

 دومین مراسم شب نقره‌ای انجمن صنفی فیلمبرداران سینمای ایران با مشارکت موزه سینما و خانه سینما برگزار شد و انجمن فیلمبرداران و شورای عالی تهیه‌کنندگان تفاهم‌نامه امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، دومین مراسم شب نقره‌ای انجمن صنفی فیلمبرداران سینمای ایران عصر سه‌شنبه - ۲۹ خردادماه- با حضور سینماگران در سینمافردوس موزه سینما برگزار شد.

قصه شب نقره‌ای
در ابتدای این مراسم که اجرای آن را تورج منصوری رییس این انجمن برعهده داشت، درباره دلیل انتخاب عنوان شب نقره‌ای برای جشن فیلمبرداران سینما گفت: قصه نام‌گذاری برای این جشن به یک ماجرایی در سال‌های دور برمی‌گردد. مهر ۱۳۱۸ فردی متولد شد که بعدها به فیلمبردار بزرگی تبدیل شد؛ او کسی نبود جز مهرداد فخیمی که خیلی زود از بین‌ ما رفت. فوت او تعدادی از شاگردانش از جمله مهدی کرم‌پور را به این فکر انداخت که انجمن فیلمبرداران جشنی را برگزار کند و جایزه‌ای تهیه کنیم که پاسداشتی از فیلمبرداران ویژه‌ای باشد به یاد مهرداد فخیمی.
وی ادامه داد: از آنجا که ما در کشورِ قول‌های انجام نشده هستیم، مدت‌ها گذشت، نه جایزه‌ای درست شد و نه تقدیری از مهردادهای فخیمی صورت گرفت. تا اینکه شکوفا کریمی به نحوی بانی این جشن شد و محمد حیدری هم به عنوان دبیر جشنواره فجر نیز از این طرح حمایت کرد.
منصوری عنوان نقره که انتشارات مهرداد فخیمی بود، سنگینی فلز نقره، نقره‌ای بودن پرده سینما، تغییر نقره در برابر نور و گذشت زمان را از جمله دلایل انتخاب عنوان شب نقره برای جشن ویژه فیلمبرداریان سینمای ایران برشمرد و درباره زمان برگزاری این جشن اظهار کرد: به خاطر تولد جهان هستی که در فصل بهار است این مراسم را در فصل بهار برگزار کردیم.

تفاهم‌نامه‌ انجمن فیلمبرداران و شورای عالی تهیه‌کنندگان امضا شد
در ادامه منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما با بیان اینکه "خانه سینما وطن و انجمن فیلمبرداران شهر آن است"، گفت: همه ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کارمان رونق بگیرد و در فضای حرفه‌ای کار کنیم که البته خیلی از اوقات این اتفاق نمی‌افتد. ما شبیه باغبان‌هایی هستیم که می‌خواهیم صد هزار گل را برویاند اما نباید فراموش کرد که گل بی خار نداریم پس باید مراقب این خارها باشیم تا به کسی صدمه نزند. چه کسی و چه دستگاهی باید مانع این خارها شود؟ فکر می‌کنم مسئول اول خودمان هستیم و برای اینکه به بیراهه نرویم باید با هم گفتگو کنیم. باید برای این وطن تلاش و از آن دفاع کرد. آنچه من گفتم غصه‌ای است از این مسئولیتی که بر دوش من گذاشته شده می‌آید.
مدیرعامل خانه سینما از تفاهم‌نامه بین انجمن فیلمبرداران و تهیه کنندگان سخن به میان آورد و در این باره توضیح داد: از مدت‌ها پیش گفت‌وگوهایی برای رسیدن به یک مفاهمه نامه انجام و جلسات ما منجر به یک نامه‌نگاری و پذیرش اصولی بر سر برقراری رابطه مستقیم بین انجمن تهیه کنندگان و انجمن فیلمبرداران شد که به حرمت این شب از آن رونمایی می‌کنیم.
وی افزود: سینمای ایران بدون وجود یک نظام مقتدر تهیه‌کنندگی چاله‌های بزرگی بر سر راهش است. شرایط اقتصادی متحول شده و تغییراتی شکل گرفته است و این از مواردی است که همه ما باید آمادگی مواجهه با آن را داشته باشیم و برایش راهکار ارائه دهیم. از این رو، باید به پیشوار یک نسیم برویم تا درگیر طوفان نشویم.

شاهسواری در پایان سخنان خود ابراز امیدواری که این سند به یک سند حقوقی تبدیل شود و گفت: این کار نیازمند یک پروسه کارشناسی سنگین است که باید بر سر جزئیات آن بحث شود امیدوارم این دوره سه ماهه که سقف پیش‌بینی‌های ماست خیر و برکتش به هنرمندان برسد. به خاطر داشته باشید که بدون وجود یک شورای مقتدر تهیه کنندگان امکان پیشرفت در سینما وجود ندارد.
سپس منوچهر شاهسواری به عنوان نماینده انجمن تهیه‌کنندگان و تورج منصوری نیز از سوی انجمن فیلمبرداران این مفاهمه‌نامه را امضا و تبادل کردند.

تقدیر از چهار فیلمبردار سینمای ایران
در ادامه این‌ مراسم بعد از پخش کلیپی از زنده‌یاد جمشید الوندی یاد و
اصغر رفیعی جم مدیر فیلم‌برداری و تهیه‌کننده در سخنانی درباره زنده یاد الوندی گفت: از پیش از انقلاب او را می‌شناختم و همیشه خندان و دوست داشتنی بود. الوندی برای هر کسی که کار می‌کرد به خاطر اخلاق خوبش در چندین اثر آن کارگردان دعوت می‌شد.
وی از عدم اطلاع رسانی درباره تفاهم‌نامه بین انجمن فیلمبرداران و شورای عالی تهیه‌کنندگان انتقاد کرد و گفت: آقای شاهسواری سال گذشته گفتند سال آینده جشن طلایی فیلمبرداران خواهیم داشت ولی به نظر من امسال برنزی است. حق انجمن فیلمبرداران بیش از این باید باشد. در این ۵۰ سال فعالیت من، هیچ موقعیت خوبی ندیده‌ام و هیچگاه این انجمن نتوانسته حضورش را اعلام کند. هیچوقت ندیده‌ام انجمن ما اگر بزرگداشتی برگزار می‌کنند در شان این هنرمندان باشد با این حال امیدوارم این تفاهم نامه به نفع انجمن فیلمبرداران باشد.
همسر زنده یاد مرحوم الوندی نیز در سخنانی کوتاه گفت که دوست داشتم او امروز در این مراسم حضور داشت. من یک روز به شوخی به او گفتم که چرا برای تو بزرگداشت نمی‌گیرند و او در جواب گفت بالاخره می‌گیرند چه من باشم و چه نه.
دومین تقدیر از فیلمبرداران قدیمی سینمای ایران به حسن قلی‌زاده تعلق داشت که پس از پخش کلیپ با حضور فرشاد محمدی از او تقدیر به عمل آمد.
یدالله صمدی از کارگردانان سینما و تلویزیون درباره حسن قلی‌زاده گفت: خودم را در سطحی نمی‌بینم که از جایگاه و تکنیک‌های او صحبت کنم. من هم پیش از انقلاب و هم‌ پس از آن با او در پروژه‌های مختلف همکاری داشتم خاطرات بسیاری دارم. همیشه برای او که چیزهای بسیاری آموختم، آرزوی موفقیت می‌کنم.
حسن قلی‌زاده نیز بعد از دریافت هدیه‌ خود در سخنانی بیان کرد: بعد از انقلاب مرجعیت فیلمبرداری با ورود فیلمبرداران جوان و آگاهی آنها تثبیت شد اما این سال‌ها به دلیل کم توجهی خانه سینما باعث کمرنگ شدن این مرجعیت شد و دیگر آنچه که از فیلمبرداران انتظار داشتیم در حال کمرنگ شدن است.
این فیلمبردار توضیح داد: سال هاست که فیلمی من را تکان نداده اما فیلمبرداری «در دنیای تو ساعت چند است» من را تکان داد و در وانفسای فقر تصویری احساس کردم فیلمبرداری هنوز زنده است. البته فیلمبرداری بدون طراحی صحنه معنا ندارد و به این ترتیب ایرج رامین‌فر از افراد مهم این حوزه است.
قلی‌زاده درباره تفاهم‌نامه بین انجمن فیلمبرداران و شورای عالی تهیه‌کنندگان اظهار کرد: خیلی به این تفاهمنامه ها که عملی نمی‌شود دلخوش نیستم و صبر می‌کنم تا زمانی که عملی شد خوشحال می شوم. آقای شهسواری وقتی به خانه سینما می‌آیم پنج منشی هستند که می‌گویند شما در جلسه هستید و وقت ندارید. آیا فقط مراسم کفن و دفن مهم است؟ امیدوارم شهردار تهران هم همت کند و مترو را به قطعه هنرمندان وصل کند که رفت وآمد ما هنرمندان هم راحت‌تر شود.
همایون پای‌ور سومین فیلمبرداران باسابقه سینما بود که در این مراسم با حضور هومن بهمنش تقدیر و هدیه یادبودی به او اهدا شد.
در ادامه ایرج رامین‌فر با انتقاد از نحوه برگزاری بزرگداشت‌ها گفت: این بزرگداشت‌ها زمانی شکل حرفه‌ای می‌گیرد که نمونه مطرح و برجسته کارهای آنها را نمایش دهیم و درباره ویژگی‌های آثارشان صحبت کنیم. من با همایون پایور ۳ فیلم کار کرده ام که از نظر من یک فیلمبردار شاعر، طناز و عاشق زندگی است. خوشحالم این بزرگداشت که خیلی هم برگزاری آن دیر است، برگزار شد.
چهارمین و آخرین تقدیر شب نقره‌ای برای رضا مجاوری بود که پس از خواندن یادداشت پرویز نوری برای این فیلمبردار پیشکسوت سینمای ایران، با حضور پیمان شادمانفر از او تقدیر شد و در پایان سخنان و پیام تصویری امیر نادری برای رضا مجاوری به نمایش درآمد.
مرتضی رزاق‌کریمی، محمد سریر، همایون اسعدیان، محمد آلاد پوش، بهرام بدخشانی، فرشته طائرپور، محمد حسین فرحبخش، علی قائم مقامی، مسعود سلامی، عزیز ساعتی و... از جمله حاضران در دومین شب نقره‌ای انجمن صنفی فیلمبرداران سینما بودند.


   
تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۳/۳۰