تصویر خبر

کلاه قرمزی با دنیای خود خداحافظی کرد/ عکسی به یادگار از فنی زاده در موزه سینما

به سادگی مانند سایر اخبار مخابره شد، دنیا فنی زاده درگذشت. اما واقعیت این است مخابره اخباری از این دست هر اندازه هم که ساده باشد ولی نمی توان بی تفاوت از کنارشان عبور کرد.
به گزارش روابط عمومی موزه سینما، دنیا فنی زاده عروسک گردانی است که با جان بخشی به عروسک های پارچه ای برای یک نسل خاطره سازی کرد. نسلی که با دنیای تکنولوژی، انواع و اقسام کانال های تلویزیونی، بازی های کامپیوتری و ...بیگانه بود و تنها دلخوشی اش یک تلویزیون سیاه و سفید و یا رنگی تازه آمده به خانه ها با دو شبکه تلویزیونی بود.
دلخوش به دیدن برنامه های عروسکی، برنامه هایی که بدون کوچکترین پرسش پای آنها می نشستند و باور می کردند عروسک ها زنده هستند و حرف می زنند و دنیا فنی زاده یکی از عروسک گردان هایی بود که با حرفه خود برای کودکان دُرهای گرانبهایی را با نام خاطره به جا گذاشت.
دنیا فنی زاده نخستین بار در سال 1364 کار خود را با عروسک گردانی در برنامه تلویزیونی «چتر با آواز باران» آغاز کرد. در این برنامه تلویزیونی دو کاراکتر جوجه وجود داشت که دنیا عروسک گردانی و آواز خوانی یکی از جوجه ها را انجام می داد و با حضور در دیگر برنامه های تلویزیونی جایگاه خود را تثبیت کرد. 
سال 1369 همراه با کامپوزیا پرتو فیلم سینمایی «گربه آوازه خوان» را کار کرد و به عنوان یکی از عروسک گردان های مطرح به عرصه سینما راه یافت و پس از آن در فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و پسرخاله» حضور یافت و به عنوان عروسک گردان کلاه قرمزی سال های سال در خاطره ها خود را به ثبت رساند.
خاطره خوش ماجراهای کلاه قرمزی و به بازی در آوردن این عروسک تنها یادگاری است که از دنیا فنی زاده باقی مانده است و حالا عروسک کلاه قرمزی در نمایشگاه سینمای کودک در موزه سینمای ایران آرام و بی صدا نشسته است. عروسکی که زمان تاسیس موزه سینمای ایران در خیابان لاله زار توسط ایرج طهماسب کارگردان و حمید جبلی یکی از نویسندگان مجموعه «کلاه قرمزی و پسرخاله» به این موزه سینمایی اهدا شد.
تنها عکسی که از دنیا فنی زاده در موزه سینما به یادگار مانده، قاب عکسی است که عزیز ساعتی عکاس سینمای ایران سال 1381 به موزه سینمای ایران آورده و هم اکنون در بخش دست اندرکاران سینمای کودک و نوجوان در نمایشگاه سینمای کودک روی دیوار است.
موزه سینمای ایران درگذشت دنیا فنی زاده عروسک گردان سینما و تلویزیون را تسلیت می گوید.
     
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۰/۸