رئیس سازمان سینمایی: ایجاد جبهه متحد تصویری و سینمایی در منطقه اجتناب ناپذیر است

نشست وزیر فرهنگ کشور سوریه و هیات همراه با محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی و مسئولان سینمایی ایران ظهر امروز دوشنبه 21 شهریورماه در موزه سینما برگزار شد.


 به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در ابتدای این مراسم گفت: دیدار امروز ما همزمان با روز ملی سینما در ایران است روز ملی سینما روز بسیار بزرگ و مهمی برای مردم و سینمای ایران محسوب می شود وخوشحالم که امروز سینما بهانه ای برای دیدار و گفتگوی ما شد.

وی با بیان اینکه روابط ما با سوریه روابط تاریخی و فرهنگی است ، ادامه داد: این روابط مربوط به دوران جنگ‌ نمی شود و قبل از آن هم روابط فرهنگی و سینمایی با کشور سوریه داشته ایم. من سال ها قبل درجشنواره دمشق حضور داشتم واز نزدیک با سینمای سوریه آشنا شدم.

خزاعی شناخت کاملی درباره سینمای سوریه دارم و کارگردان های خوب سوری را می‌شناسم، خاطرنشان کرد: جدا از بحث سینما که وجه اشتراک ما برای تشکیل این جلسه است ما یک وظیفه بزرگتری هم در قبال منطقه داریم. امروز مشکل کشورهای منطقه در نوع روایت های غربی است که به ما تحمیل شده است. شاید به دلیل کم کاری کشورهای منطقه، اتفاقات سوریه ، عراق و حملات داعش از دید غربی ها به شکل دیگری برای مردم در قالب فیلم و گزارش تهیه شده است.

رئیس سازمان سینمایی بیان داشت: در واقع اگر برنامه ریزی جدی و صحیح درباره نوع روایت این جنگ و مقاومت کشورها صورت نگیرد ، مغلوب فضای رسانه ای و سینمایی غرب خواهیم شد. ما نسبت به مردم کشور خود و کشورهای منطقه مسئول هستیم و برای این مسئولیت کار فرهنگی انجام می‌دهیم. در سینمای ایران هرگونه کمکی که به شنیده شدن صدای مردم مظلوم سوریه،عراق، لبنان وفلسطین و دیگر کشورهای منطقه منجر شود مورد حمایت قرار می دهیم .

خزاعی بیان داشت: بزرگترین موسسه سینمایی خاورمیانه در ایران است و هنرجویان آموزش داده شده در این موسسه به بیش از هزار نفر در سال می رسند. در کشور ایران موسسات مختلفی داریم که یکی از آن موسسه انجمن سینمای جوان است که به آموزش فیلمسازی و تولید فیلم کوتاه می پردازد. در حوزه تخصصی در انیمیشن و مستند هم موسسه بزرگ و حمایتی داریم که از فیلمسازان حمایت می کنند.

وی ادامه داد:موسسه دیگری نیز تحت عنوان سینماشهر وجود دارد که تجهیز زیرساخت ها و ساخت سالن سینما را بر عهده دارد . همچنین  موسسه ملی سینمای ایران بنیاد سینمایی فارابی است که سالانه ۲۵ فیلم را به صورت مستقیم و مشارکتی به تولید می رساند. در ایران ۳شهرک بزرگ سینمایی فعال داریم و بیش از  ۶۰ جشنواره در سال برگزار می کنیم که معتبرترین آنها جشنواره فیلم فجر ، جشنواره فیلم کودک و نوجوان ، جشنواره فیلم های مستند و جشنواره فیلم کوتاه و جشنواره انیمیشن هستند که در سطح دنیا شناخته شده و از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

خزاعی ادامه داد: پیشنهاد من به عنوان رییس سازمان سینمایی ایران برای سینمای سوریه  استفاده از ظرفیت آموزشی، تولید مشترک و تجهیزات زیر ساخت هاست.  ما با کشورهای عراق، لبنان و دیگر کشورهای منطقه مقاومت تفاهمنامه مشترک داریم و علاقمند به برگزاری جشنواره ای با موضوعات منطقه در کشورهای مختلف هستیم از شما هم برای حضور در این جشنواره دعوت می کنیم و می خواهم با ما همراه باشید.

رئیس سازمان سینمایی همچنین گفت: سینما همانطور که می تواند مدافع مظلومان کشورهای مختلف و ملت ها باشد قدرت مقابله با بی عدالتی جهانی را نیز دارد. من معتقدم شکل گیری جبهه متحد تصویری در منطقه برای حفظ هویت های ملی، فرهنگی و تاریخی ملت های منطقه ضروری است.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه می توانند با روایت های درست و صحیح در برابر تحریفات رسانه های غربی ایستادگی کند، افزود: جامعه امروز جنگ روایت ها است پس شایسته است که روایت  واقعی فرهنگ و تاریخ سرزمین خود را به جهان انعکاس دهیم .

در ادامه  لبانه مشوح وزیر فرهنگ سوریه نیز گفت: تعداد متقاضیان ورود به حوزه سینما در کشور سوریه بیش از ۱۵۰۰ نفر است اما ما توانایی آموزش  بیش از  ۲۵ نفر  را نداریم و این حجم از تقاضا نشان از  میل و رغبت بیش از حد در بین جوانان سوری است.

وی ادامه داد: در وزارت فرهنگ سوریه قصد داریم فرهنگ سینما را از سنین خردسالی به کودکان آموزش دهیم و در تمام کشور سوریه مراکز فرهنگی داشته باشیم تا تعداد زیادی هنرآموز را به سینمای کشورمان معرفی کنیم.

وزیر فرهنگ سوریه افزود: همه ما نسبت به ریشه دار بودن و اهمیت سینمای ایران آگاه هستیم و می دانیم که سینمای ایران یک سینمای پرافتخار است. قصد ما ارتقا بخشیدن سینمای سوریه از نظر اقتصادی است.

لبانه مشوح با ابراز امیدواری به حمایت سینمای ایران از سوریه، گفت: ایران همیشه برای ما  دوست، پشتیبان و یاور بوده است و خوشحال می شویم از سینمای ایران برای رسیدن به هدف تجاری شدن سینمای سوریه استفاده کنیم و شاید مناسب باشد برای شروع یک فیلم مشترک با یکدیگر بسازیم.

وی با بیان اینکه آموزش جوانان علاقمند سوری دغدغه فکری ما در این کشور است، اظهار داشت:‌ ما از هر گونه همکاری در زمینه فیلمنامه نویسی، آموزش، تدوین، گریم و… استقبال می‌کنیم و آموزش این جوانان را میتوان با کمک ‌فیلمسازان ایرانی در سوریه انجام داد.  البته این نوع همکاری ها تا حدی با رایزن فرهنگی ایران در سوریه انجام شده اما نیازمند پشتیبانی شما به عنوان رئیس سازمان سینمایی ایران است.

لبانه مشوح افزود: طرحی برای ساخت شهرک سینمایی در سوریه داشتیم اما جنگ آرزوهای ما را نابود کرد. در شانزدهم سپتامبر۲۰۲۲  جشنواره فیلم مقاومت در سوریه را خواهیم داشت. سینما باید انسان ساز باشد و اندیشه مقاومت را تقویت کند و انسان ها را نسبت به سرزمین خود علاقمند کنند. هدف سینما برای ما خدمت به اندیشه استراژیک فرهنگی و مقاومت  است. موسسه دولتی سینمای سوریه امکانات ضعیفی دارد و ما تنها موفق به تولید ۵ فیلم در سال می شویم و نهایتا ۲۰ فیلم توسط جوانان فیلم اولی ساخته می‌شود.

وی در پایان بیان داشت:‌ تمایل به ساخت سالن سینما و بازسازی سینما در سوریه داریم و طبیعتا دولت سوریه نمی تواند به تنهایی اینکار را انجام دهد ما از شما می‌خواهیم در این راه همراه ما باشید.

در انتهای این دیدار وزیر فرهنگ سوریه و هیات همراه از تالارها و بخش های مختلف موزه سینمای ایران بازدید کردند.

در این نشست افرادی همچون محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، اصغر فارسی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی سید مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مجید اسماعیلی مدیرعامل موزه سینمای ایران، سید صادق موسوی مدیرکل دفتر امور جشنواره ها و همکاری های بین الملل سازمان سینمایی ، علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرکل حوزه ریاست سازمان سینمایی  و … حضور داشتند.

همچنین از کشور سوریه افرادی همچون لبانه مشوح وزیر فرهنگ سوریه،  باسل الخطیب کارگردان مشهور و بین المللی سوریه، نهی ونوس، مدیر دفتر وزیر، ندی الحسینی مدیریت برنامهریزی و همکاری‌های بین‌المللی، جونی ضاحی مدیر دفتر رسانه‌های وزارت فرهنگ، یامن صفا روابط عمومی، بسام دیوب مدیریت آموزش بزرگسالان و توانمندسازی اجتماعی، محمدعلیکیانی، مدیرکل محترم همکاری‌های فرهنگی و هنری و امور ایرانیان خارج از کشورسازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی، حسینی کارشناس سوریه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید حمیدرضاعصمتی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق نیز حضور داشتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *