همکاری های سینمایی کشورمان با جمهوری آذربایجان توسعه می یابد

آنار کریم اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان که در راس هیأتی در کشورمان بسر می‌برد روز سه شنبه مورخ 31 خرداد 1401 با مدیران سازمان سینمایی در موزه سینما دیدار و پیرامون توسعه همکاری‌های سینمایی فیمابین به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش روابط عمومی موزه سینما، در این دیدار اصغر فارسی معاون سازمان سینمایی ، سید مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و مجید اسماعیلی مدیرعامل موزه سینما حضور داشتند. طرفین با اشاره به اشتراکات عمیق تاریخی، فرهنگی، مذهبی، زبانی، آداب و رسوم مردمان دو کشور را که از قدمت و ریشه‌های تاریخی کهن برخوردار است را باعث قرابت و نزدیکی فراوان دو کشور دانستند.
اصغر فارسی در این دیدار با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان برای ما تنها یک کشور همسایه نیست، بلکه وجود ریشه های عمیق فرهنگی و تاریخی بین دو کشور زمینه‌های مساعدی را برای توسعه و تعمیق روابط در تمام زمینه‌های فرهنگی و هنری فراهم ساخته است و مردمان دو کشور را به هم پیوند داده است و امروزه وظیفه مسئولین فرهنگی هر دو کشور است که با تکیه بر قرابت‌های فرهنگی و میراث مشترک، گام‌های اساسی برای گسترش روابط و مناسبات فرهنگی در تمام زمینه ها از جمله در حوزه فیلم و سینما بردارند و وجود این شاخصه‌های مشترک باید در راستای ایجاد محبت و مودت دو کشور به کار گرفته شود.
کریم اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با اشاره به حضور و موفقیت فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های بین المللی، آن را نتیجه توجه ویژه مسئولین امر در ایران به مقوله فرهنگ و هنر دانسته و خواستار همکاری‌های دوجانبه در راستای بسط ، توسعه و تعامل در امور سینمایی فیمابین دو کشور شد و از علاقه جوانان و جامعه هنری جمهوری آذربایجان برای حضور و کسب تجربه از فیلمسازان و کارگردانان ایرانی یاد کرد.
در ادامه مجید اسماعیلی مدیرعامل موزه سینما نیز ضمن خوشامدگویی به وزیر فرهنگ جمهوری آذربایحان و هیات همراه گفت: هنر، زبان مشترک همه انسان ها و کارکرد اصلی آن تولید مهر، عشق ، محبت و جلوگیری از نفرت افکنی و گرفتاری در دشمنی‌های بیهوده است.
وی ادامه داد: کارکرد مهم موزه ها پرکردن شکاف بین نسل ها است و موزه سینما به دلیل اینکه از هنر پیشرفته و پر مخاطب سینما روایت می کند می تواند در پر کردن شکاف بین نسل ها و حتی بین کشورها بسیار قوی و فعال ظاهر شود .لذا موزه سینما می تواند در تقویت روابط بین مردم کشورها نقش بسیار خوبی را ایفا کند در نهایت امیدواریم بتوانیم از مسیر همکاری های بین موزه ای و بازبان شیرین و پر مخاطب آن به پیوندو همدلی هر چه بیشتر مردم کشورهاخصوصا دو کشور هم ریشه ایران و آذربایجان کمک کنیم.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز در ادامه گفت: بنیاد سینمایی فارابی نهاد ملی سینمای ایران و متولی بحث تولید در سینما است و مباحث تجاری سازی و حضور بین المللی سینما را نیز پیگیری می کند.
سید مهدی جوادی ادامه داد: ما در بنیاد سینمایی فارابی آماده سرمایه گذاری برای ساخت تولیدات مشترک هستیم اما این امر نیازمند یک تفاهمنامه مشترک است که باید هرچه سریعتر بین دو طرف منعقد شود.
وی یادآور شد: ما همچنین متولی برگزاری هفته های فیلم ایران در کشورهای دیگر و بلعکس هستیم و امیدواریم تجربه شیرین برگزاری هفته های فیلم ایران در آذربایجان و هفته فیلم آذربایجان در ایران بار دیگر تکرار شود.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی خاطرنشان کرد: هم اکنون یک پروژه مشترک بنام «ارس» در دست پیگیری و بررسی است و امیدواریم بتوانیم چند فیلم آذری زبان در سینمای ایران بسازیم. امسال فیلم «موقعیت مهدی» به زبان آذری تولید شد و در سینماها اکران و با استقبال بسیار خوبی همراه شد. امیدواریم شرایط اکران این فیلم در جمهوری آذربایجان فراهم شود.
در این نشست که دو طرف از مفاخر فرهنگی، ادبی و مواریث مشترک به عنوان پل‌های دوستی یاد کردند ، مقرر گردید تفاهم‌نامه همکاری سینمایی بین تهران و باکو تدوین و گسترش تولید فیلم‌های سینمایی دو کشور، تولید و نمایش فیلم‌های مستند، همکاری در زمینه آموزش تولید فیلم، فیلم‌نامه نویسی، کارگردانی، پویانمایی، و غیره به اجرا درآید.
در انتهای این برنامه وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان و هیات همراه از موزه سینمای ایران بازدید کردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *