نمایشگاه دائمی


 

اطلاعات کلی درباره تالارهای موزه سینمای ایران

 

موزه ی سینما از سال 1373 به پیشنهاد سید محمد بهشتی تشکیل شد و پس از آن عزت ا... انتظامی، جمال امید، بهزاذ رحیمیان، عزیز ساعتی و امیر اثباتی به عنوان اعضای هیات برپایی موزه سینما فعالیت خود را آغاز کردند. این هیات در گام نخست به جمع آوری ابزار، عکس، پوستر، اسناد ، نمونه های فیلم و مجموع یادگارهای تاریخی سینمای ایران اقدام کرد. در این راستا سینماگران و خانواده ی آنها، سازمان ها و سایر نهادهای مرتبط با سینمای ایران، آثار، جوایز و حتی وسایل شخصی سینماگران و هرآنچه متعلق به سینمای ایران بود را به امانت به موزه سینما اهدا کردند.

موزه سینما در خرداد ماه سال 1376 توسط حسن حبیبی معاون اول هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت در ساختمان لاله زار افتتاح شد.

در سال 1380 به درخواست هیات امنا موزه سینما و با موافقت عطا ا... مهاجرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت هفتم و به همت سیف ا... داد معاون وقت امور سینمایی عمارت باغ فردوس در اختیار هیات برپایی موزه سینمای ایران قرار داده شد. و بعد از آماده سازی عمارت انتقال و چیدمان گنجینه های موزه سینمای ایران انجام و در نهایت در شهریور ماه سال 1381 با حضور سید محمد خاتمی رییس جمهور دولت هفتم بازگشایی شد.

موزه سینمای ایران برای ادامه ی فعالیت های خود نیاز به توسعه ی فضا داشت و در ادامه با مساعدت احمد مسجد جامعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت هشتم اتاق های ویژه ای برای نمایش گنجینه های "سینمای کودک و نوجوان" ، "سینمای دفاع مقدس" و "صدا و دوبله" به موزه سینما اختصاص داده شد.

در سال 1389 به دستور محمد حسن پزشک و در راستای توسعه فضای موزه سینما عمارت باغ فردوس به شکل کامل به موزه سینما تعلق گرفت و فضاهای جدید مانند "نام آوران" و "اتاق فرهاد" به مجموعه ی فضای نمایشگاهی اضافه شد.

گنجینه موزه سینما شامل 2500 فیلمنامه، 25000 قطعه عکس فیلم، 2500 عنوان پوستر، 1100 فیلم و مجموعه گرانبهایی از اسناد،جوایز، دستگاه و ادوات سینمایی، آکسسوار و لباس های آثار شاخص سینمایی و یادگارهای هنرمندان سینمای ایران می باشد که بخشی از آن در تالارهای موزه به نمایش گذاشته شده است.

 

 

بازدیدکنندگان از تالارهای موزه در بخش های مختلف بازدید میکنند که به شرح زیر می باشد:

 

  • تالار آغازگران:

بازدیدکنندگان در تالار آبی با تاریخچه سینما در ایران آشنا میشوند .این تالارعلاوه بر معرفی نخستین فیلمهای سینمای ایرن و پیشگامان صنعت سینما در ایران امکان شناخت ابزار و ادوات سینمایی را فراهم می نماید.

 

 

  • تالار میانی:

تالار میانی معرف رشد و بالندگی سینمای ایران بعد از گذراندن دوران ابتدایی است.در این تالار با اختصاص فضایی به هر یک از هنرمندان و دست اندرکاران سینمای ایرن به معرفی زندگی هنری آنها پرداخته شده و یادگاری ها،جوایز و اسنادی از فعالیت هنری هر فرد در ویترین ها جای داده شده است.

 

  • تالار بین الملل:

با توجه به اعتباربین المللی سینمای ایران و حضور سینماگران ایرانی در جشنواره های بین المللی این تالار به محلی برای عرضه ی افتخارات بین المللی سینمای ایران تبدیل شده است و با ارائه جوایز متنوع  سینماگران ایرانی از جشنواره های معتبر جهانی، جایگاه بین المللی سینمای ایران را به رخ می کشد.

 

 

 

  • نمایشگاه دفاع مقدس:

در تاریخ ایران اسلامی هشت سال دفاع مقدس نقطه عطفی است که همواره نقش پر رنگی را در تولیدات سینمایی ایفا می کند. موزه سینمای ایران با به نمایش گذاشتن مجموعه ای از یادگارهای تولیدات سینمای دفاع مقدس و معرفی فعالان این عرصه نسبت به این برهه ی تاریخی ادای دین کرده است.

 

 

  • نمایشگاه کودک و نوجوان:

در این بخش بازدیدکنندگان  موزه سینمای ایران علاوه بر مشاهده عروسک ها و یادگارهایی از فیلم های کودک و نوجوان با دست اندرکاران و بازیگران سینمای کودک و نوجوان آشنا می شوند.

 

 

 

 

  • تماشاخانه:

این سالن علاوه بر آشنا کردن مخاطبین با حال و هوای سالن های سینمای در دهه ی سی و چهل، بخش هایی از فیلم های تاریخ سینما در ایران (دختر لر، حاجی آقا آکتور سینما و ...) را برای مخاطبین به نمایش می گذارد.

 

 

 

  • شاه نشین:

به علت نزدیکی فضای این بخش با حال و هوای آثار استاد علی حاتمی و همچنین اهمیت وی به عنوان فیلمساز ایرانی، تندیس استاد علی حاتمی و مجموعه ای از یادگاری های او در این بخش قرار داده شده است.

 

 

 

امروزه موزه سینمای ایران با افتخار اعلام میکند که گنجینه ی با ارزش خود را از سخاوت آمیخته به عشق و محبت سینماگران هدیه گرفته است و به صورت امانت در کالبد خود نگهداری می کند.هرگز هیچگونه وجهی برای دریافت جوایز در بخش ملی، بین المللی و وسایل ششخصی هنرمندان پرداخت نکرده است.