آثار شاخص


شهرفرنگ

شهر فرنگ نوعی سرگرمی کودکانه است به شکل جعبه‌ای چهارگوش، سوار بر چهارچرخ و قابل حمل که از سوراخ‌های دیواره آن عکس‌های قدیم ایران و عکس‌های نقاط دیدنی و معروف جهان به نمایش درمی‌آید. در هنگامی که هنوز سینما و تلویزیون در ایران رواج و رونق نیافته بود بازار شهر فرنگ رونق داشت و کودکان تماشای این تصویرهای متحرک را که با توضیحات متصدی دستگاه همراه بود بسیار دوست می‌داشتند. چند تصویر را طوماروار به یکدیگر می‌چسبانند و دو سر آن را به دو چوب می‌بندند و گرد محور چوب می‌گردانند.

اکسسوار متعلق به فیلم حاجی واشنگتن (علی حاتمی) 1361

 

                      


سند واگذاری

کهنترین سند تاکنون یافته شده سینمای ایران مورخ 10 شوال 1317 ه.ق برابر 11 فوریه 1900 میلادی و 22 بهمن ماه 1278 ه.ش . صورت بخشی از اجناسی که مظفرالدین شاه از فرنگ خواسته و یا دریافت کرده بوده است. دریافت سینماتوگراف –سی نو فتکراف – در پائین ورق سمت چپ ثبت گردیده است.

 

 

       

 

        


نمونه پوزتیو فیلم های عکاسباشی سال 1279

 

       


 

پشت صحنه فیلمی که به احتمال، توسط میرزاابراهیم خان عکاسباشی در حدود سال 1279شمسی، ساخته شده است. نگاتیو شیشه ای (18*13سانتی متر) در آلبومخانه کاخ گلستان نگاهداری می شود.

 

 

            

 

 


 آبی و رابی

نخستین فیلم بلند داستانی صامت ایران به کارگردانی آوانس اوگانیانس است. این فیلم که ماجراهای کمدی دو مرد کوتاه و بلند قد است در روز جمعه 12 دی 1309 درسینما مایاک به نمایش درآمد. تنها نسخه این فیلم در آتش سوزی سینما مایاک از بین رفته است.

 

                                                

 


حاجی آقا آکتور سینما

دومین فیلم ایرانی از آوانس اوگانیانس است. این فیلم  بهمن  1312 با میان‌ نویس‌هایی به زبانهای فارسی، فرانسه و روسی در تهران اکران شد. حاجی آقا آکتور سینما فیلمی سیاه و سفید و صامت است و تنها فیلم بازمانده از سینمای صامت ایران محسوب می‌شود.

 

                                        

 


 دخترلر

نخستین فیلم ناطق فارسی است ، که در سال 1311 خورشیدی توسط  عبدالحسین سپنتا و اردشیر ایرانی در بمبئی ساخته شد. این فیلم در بین مردم با نام «جعفر و گلنار» شناخته شد. این فیلم به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شد  و در ۳۰ آبان سال ۱۳۱۲ درسینما مایاک به روی پرده رفت.