نام هنرمند

اولین هایی که به نام ساموئل خاچیکیان ثبت شد/ گنجینه فیلمساز فقید در موزه سینما

1390/05/04
خلاقیت در ساخت فیلم از ویژگی های خاچیکیان بوده است و در ساخت آثار خود از عنصر خلاقیت به درستی بهره برده و در این راه سینمای ایران نیز از تاثیر خلاقیت وی بی بهره نبوده است.
تبلیغات موثر در صنعت سینما همیشه کارساز بوده و بدون تردید این تبلیغات در استفاده از اعلان ها بر سر در سینماها در گذشته جهت معرفی آثار و همچنین گذاشتن عکس در ویترین های شیشه ای کنار گیشه بلیت فروشی از راهکارهای اولیه برای تبلیغ فیلم در سینمای ایران به شمار می آمد.
اما به مرور زمان شکل تبلیغات تغییر کرد و علاوه بر ابزار و ادوات کاغذی چون اعلان و عکس، مواد تبلیغاتی دیگری به سینمای ایران پا گذاشت که یکی از تبلیغات موثر ساخت آنونس برای فیلم ها بود.
چه کسی نخستین آنونس فیلم در سینمای ایران را ساخت؟ نیمه اول دهه 30 شمسی در سال 1333 ساموئل خاچیکیان فیلمساز فقید سینمای ایران نخستین آنونس فیلم در سینمای ایران را برای فیلم «دختری از شیراز» ساخت و به این ترتیب نخستین آنونس فیلم وارد سینمای ایران شد.
این فیلمساز علاوه بر اینکه عنوان نخستین سینماگر در ساخت آنونس را از آن خود کرده بود، اولین کارگردانی است که به دلیل شناخت و ذوق از موسیقی و تصویر، موسیقی مناسب و موثر از آثار موسیقی کلاسیک جهان را انتخاب کرد و در فیلم های خود به کار گرفت. درست به دلیل همین شناخت و ذوق خاچیکیان به موسیقی و تصویر بود که نمونه نوارهای موسیقی که توسط این فیلمساز علامت گذاری شده است در غرفه ویژه ای متعلق به این سینماگر در موزه سینما نگهداری می شود.
این غرفه در سالن معاصران سینمای ایران در فضایی شیشه ای با سه طبقه مجزا در موزه سینما موجود است. در طبقه نخست عکس هایی از کودکی او همراه با مادر و خواهرش به نمایش گذاشته شده و در طبقات بعدی مجموعه ای از لوازم طراحی صحنه آثارش، دستنویس فیلمنامه های مختلف از جمله فیلمنامه «طوفان در شهرما» موجود است.
امروز 29 مهرماه سالروز تولد ساموئل خاچیکیان است. این فیلمساز در مهرماه سال 1303 در تبریز متولد شد و در طول سال ها فعالیت در سینما بیش از 30 فیلم در کارنامه خود به جای گذاشت.
موزه سینما به مناسبت زادروز این فیلمساز سینما یاد و خاطر او را گرامی می دارد و به گواه گنجینه ارزشمند ساموئل خاچیکیان در موزه سینما تاثیرگذاری او در سینمای ایران را یادآور می شود.