نام هنرمند

نیکی کریمی

زادۀ 19 آبان 1350 تهران، بازیگر، کارگردان، نویسنده و مترجم ایرانی است. از دوران دبستان بازی در گروه های کوچک تئاتری را آغاز کرد. نخستین نقش سینمایی اش را در سال 1368 در فیلم "وسوسه" به کارگردانی جمشید حیدری ایفا کرد. اما نخستین حضور جدی اش را می توان در فیلم "عروس" به کارگردانی بهروز افخمی در سال 1369 دانست. در همان سال ها وی برای تحصیل در رشته طراحی لباس به آمریکا رفت و تا زمان بازی در فیلم "پری" اثر داریوش مهرجویی به ایران بازنگشت.
وی پس از دستیاری عباس کیا رستمی در فیلم A.B.C.Africa" " در سال 1380 اولین فیلم کوتاه مستند خود را با مضمون نازایی به عنوان "داشتن و نداشتن" ساخت که برنده جایزه ی "باران" شد. در سال 1383 اولین فیلم بلندش به نام "یک شب" را کارگردانی کرد. بعد از آن مشغول به ساخت فیلم "چند روز بعد" شد که در آن بازی هم کرد. سومین فیلم وی" سوت پایان" نام داشت که در سال 1390 ساخته شد.
کریمی همچنین برای بازی در فیلم "سارا" ساخته مهرجویی موفق به اخذ جایزه ی بهترین بازیگر زن از جشنواره "سن سباستین" و "نانت" شد و برای بازی در فیلم "دو زن" اثر تهمینه میلانی جایزه ی جشنوارۀ" تائورمیتا" ایتالیا را اخذ کرد.
نیکی کریمی در تله تئاتر "خرده جنایت های زن و شوهری" برای اولین بار در یک کار تلویزیونی حاضر شد.
از کتابهایی که وی ترجمه کرده می توان به آوازهایی که مادرم به من آموخت ، Intimacy ، نور ماه بر درختان کاج ( هایکوی ژاپنی)، اشعار زنان چینی، داستانهای کوتاه حنیف قریشی اشاره کرد. او همچنین اشعار فروغ فرخزاد (تولدی دیگر) را نیز دکلمه کرده است.

تصاویر
فیلمها
متون مرتبط