نام هنرمند

محسن بدیع

محسن بدیع، مؤسس لابراتوار استودیو فیلمبرداری بدیع، در سال 1287 در بصره به دنیا آمد . بدیع پروژکتوری ساخت که بتواند فیلم‌های طولانی‌تر از ده متر را نمایش دهد و دور از چشم پدر یک آپارات 16 میلی‌متری ساخت. او نقشه این پروژکتور را به اداره اختراعات آمریکا فرستاد و مجوز گرفت.
وی در سال 1303 به ایران آمد و در سال 1306 به پاریس رفت و دیپلم مهندسی مکانیک و برق گرفت. در فاصله سال های 1310 تا 1320 در فرانسه و انگلستان بود، و با گرفتن بورس رادیو از انگلستان به لندن رفت و پس از چهار سال در رشته‌ای با عنوان مهندسی رادیو که شامل تلفن، تلگراف و بی‌سیم می‌شد، مدرکی معادل لیسانس گرفت.
وی در سال 1321 با هدف تأسیس کارگاه ساخت دستگاه گیرنده رادیو به ایران بازگشت اما چون تصور می کردند حرفش نادرست است به او پروانه کسب ندادند، با این وجود مانع کارش نشدند و او هم در خیابان فردوسی مغازه ای به اسم "رادیو ساری بدیع" باز کرد و هفت سال در این حرفه به تعمیر رادیو و دیگر دستگاه‌های فنی پرداخت. در مغازه‌اش سه رادیو ساخت و رویشان نوشت: ساخت ایران.
بدیع نخستین دستگاه اتوماتیک چاپ فیلم سیاه و سفید را با کمک دکتر اسماعیل کوشان، طراحی و آماده کار کرد و سال 1327 موفق به ساختن دستگاه اپتیکال صداگذاری روی فیلم شد.
سپس استودیو فیلم‌برداری عقاب را تأسیس کرد و امکانات خود را در اختیار علی دریابیگی قرارداد تا فیلم "شکار خانگی" را بسازد. "ولگرد" سومین فیلمی‌ بود که محسن بدیع فیلم‌برداری و تروکاژهای آن را انجام داد. "آخرین شب" فیلم دیگری بود که مهندس بدیع در سال 1333 تهیه کرد. وی به تدریج آن‌قدر در کارش تبحر یافت که همراه موشق سروری و ساموئل خاچیکیان تروکاژهای «شب‌نشینی در جهنم» را فراتر از ظرفیت‌های سینمای ایران انجام داد. "ستاره ای چشمک زد" آخرین فیلم بدیع در سال 1342 بود. البته در سال 1343 میثاقیه یک دستگاه چاپ رنگی از هلند آورده بود، که مهندس بدیع از آن برای امور چاپ فیلم «انسان‌ها» محصول استیودیو میثاقیه استفاده کرده بود. مهندس بدیع پس از انجام کارهایی چون تهیه کنندگی، صدابرداری، فیلمبرداری و کارگردانی ، استودیویی تأسیس کرد و در آن مشغول به کار شد.

بدیع اولین لابراتوار رنگی را در 1344 تأسیس و نخستین فیلم‌های رنگی را در داخل چاپ کرد.بدیع تا آخرین سال‌های زندگی‌اش در امور لابراتوار فیلم در استودیو بدیع که در اواخر دهه 1340 به "مرکز خدمات صنایع فیلم ایران" تغییر نام داد، فعال بود. وی در سال 1367 در گذشت.
تصاویر
فیلمها
متون مرتبط