نام هنرمند

رسول ملاقلی پور

زاده ی ۱۷ شهریور 1334 تهران. کارگردان، تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس ، از کارگردانان سینمای جنگ . او توانست با "فیلم پرواز در شب"سیمرغ بلورین بهترین فیلم را از پنجمین جشنواره فیلم فجر دریافت کند. در روزهای آغازین انقلاب عکاسی را به ‌طور غیرحرفه ای آغاز کرد و با شروع جنگ ایران و عراق، به صورت حرفه‌ای ادامه داد . پس از آن به ساخت فیلم مستند درباره ی دفاع مقدس پرداخت . فیلم کوتاه "شاه کوچک " (۱۶ میلی متری) موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم از جشنواره ی وحدت شد.نخستین فیلم بلند خود را در سال ۱۳۶۳ با نام "نینوا" با دوربین ۱۶میلی متری ساخت.ملاقلی پور با "افق" قدرت کارگردانی خود را به رخ همگان کشید و با ساخت "مجنون "و "خسوف "همگام با شرایط روز حرکت کرد. اما با فیلم "پناهنده "نزد منتقدان به محبوبیت رسید . سال ۱۳۷۴ اثر موفقش یعنی "سفر به چزابه" را ساخت. شکست تجاری این فیلم و توقیف نجات یافتگان، ملاقلی پور را واداشت تا بدترین فیلم کارنامه اش را رقم بزند" کمکم کن". سال بعد "هیوا" را ساخت که در جشنواره هفدهم فیلم فجر جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را علاوه بر جوایز دیگر نصیب خود کرد. سال ۱۳۷۸ ملاقلی‌پور فیلم سه اپیزودی "نسل سوخته" را ساخت. " قارچ سمی "که در سال ۱۳۸۰ ساخته شد، تمام ضعف‌های کمکم کن و تمام قوت‌های نسل سوخته را یکجا با خود داشت. "میم مثل مادر "ملاقلی‌پور که با استقبال عمومی مواجه شده بود یکی از آخرین فیلم‌های او بود
رسول ملاقلی پور که تا آخرین لحظات عمر خود تعهدش نسبت به جنگ و فیلم سازی و کار در این زمینه پاینده بود عاقبت در راه همین تعهد جان باخت. وی که برای دیدن لوکیشن فیلم بعدی خود (که آن هم به مقولهٔ جنگ می‌پرداخت) به عراق رفته بود، در ۱۶ اسفند ۱۳۸۵ بر اثر سکتهٔ قلبی جان باخت و آخرین ساختهٔ خود را نیمه تمام گذاشت.
فیلم های ملاقلی پور:
نینوا 1362، بلمی به سوی ساحل 1364، پرواز در شب 1365، افق 1367، مجنون 1369، خسوف 1371، پناهنده 1372، نجات یافتگان 1374، سفر به چزابه 1374، کمکم کن 1377، هیوا 1377، نسل سوخته 1378، قارچ سمی 1380، مزرعه پدری 1381، میم مثل مادر 1385.
تصاویر
فیلمها
متون مرتبط