نام هنرمند

عزت الله انتظامی

 عزت الله انتظامی زاده شده در 1303 تهران.فعالیت هنری اش را از ابتدای دهه 1320 با پیش پرده خوانی در تماشاخانه های "تهران" و"هنر"آغاز کرد.نتیجه همین تجربه بود که پایان نامه تحصیلی اش را برای دریافت کارشناسی بازیگری از دانشکده هنرهای زیبای تهران در زمینه پیش پرده خوانی نوشت.
وی در سال 1333 به آلمان غربی رفت و در یک کارخانه ریخته گری مشغول بکار و همزمان نیز در یک مدرسه شبانه روزی تئاتر و سینما مشغول تحصیل شد.پس از بازگشت به ایران( سال 1337) یکی از نخستین کار هایش دوبله نقش کوچکی در فیلم "مردی که رنج می برد"، بود.وی تا سال 1347 واغاز بازی اش در سینما در ده ها نمایش صحنه ای و و تلویزیونی به عنوان بازیگر و نیز کارگردان به ایفای نقش پرداخت.
ایفای عمیق و قوی نقش "مشهدی حسن"روستایی ساده دل توسط انتظامی در فیلم "گاو" به کارگردانی داریوش مهرجویی(1347)، هنوز هم پس از گدشته بیش از سی سال یکی از اوج های بازیگری سینمای ایران تلقی می شود.وی با تجربه ای غنی از بازیگری در تئاتر ونبوغ ذاتی تمامی توانش را برای قوام بخشیدن به نقش مشهدی حسن بکار گرفت.به گونه ای که واسطه ای به نام بازیگر را برای ارایه نقش در این فیلم از میان برداشت. نقشی که برای اش جایزه(هو گوی نقره ای) بهترین بازیگر را از جشنواره بین المللی سینمایی شیکاگو(1971)، به ارمغان آورد.او پس از بازی در فیلم گاو بود که برای ادامه تحصیل به دانشکده هنرهای زیبا رفت تا تحصیلاتش را تکمیل کند.کاری که درابتدا در پیش چشم دیگران کار بیهوده ای می نمود اما او می دانست که برای ظرفیت سازی بیشتر دراین مسیر، کسب دانش می تواند در کنار تجربه و نبوغ ذاتی از او شخصیتی متفاوت و ممتازخلق کند.
پس از آن انتظامی باز هم به دعوت داریوش مهرجویی در فیلم "اقای هالو"(1349) حاضر شد.نقش آفرینی موفق و تا حدودی دور از انتظار وی در این نقش که به کلی با نقش گذشته اش متفاوت بود احتمال خوش درخشیدن تصادفی وی را در فیلم "گاو" از اساس منتفی کرد.
انتظامی تا پیش از انقلاب اسلامی(1357) در بیش از پانزده فیلم سینمایی بازی کرد.وی در در نقش هایی چون سرگروهبان در فیلم" صادق کرده"،زمین دار در "پستچی"،دلال خون در "دایره مینا" و... بخوبی درخشید.
پس از انقلاب اسلامی وبروز تغییرات بنیادین در فیلمسازی ایران بسیاری از رشته های سینمایی و از جمله بازیگری، روند کیفی روبه رشدی رااغاز کردند.در این میان انتظامی نیز بیش از گذشته جدیت و گزیده کاری را در انتخاب نقش هایش دنبال کرد.برهمین مبنا بود که از او در طی این سال ها ایفای نقش های متفاوت و کاملا باور پذیری را شاهد بوده ایم.برای مثال می توان از شخصیت نامدار خان در فیلم "شیر سنگی"،عباس آقا سوپر گوشت در فیلم "اجاره نشین ها"،خان مظفر درمجموعه تلویزیونی "هزار دستان"،مظفر الدین شاه و ناصر الدین شاه در فیلم "ناصر الدین شاه اکتور سینما" وکارخانه دار پابه سن گذاشته در "فیلم روسری آبی"نام برد.
نقش افرینی عزت الله انتظامی در چهار دوره از جشنواره فیلم فجر توانست تا نظر هیات داوران را به سوی خود جلب کند و دیپلم افتخار و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر این جشنواره را در سال های1367/1370/1372/1380 به دست آورد.
دیگرفیلم ها:قیامت عشق(حسامی)، غبار نشینان(روستایی)، الموت(مهرجویی)، شیر خفته(کوشان)، ملکوت(هریتاش)، این گروه محکومین(صابر)، حاجی واشنگتن(حاتمی)، خانه عنکبوت(دادود نژاد)، کمال الملک(حاتمی)، شیرک(مهرجویی)، جعفر خان از فرنگ برگشته(حاتمی /متوسلانی)، چمدان(مقدم)، در مسیر تند باد(جوزانی)، کشتی آنجلیکا(بزرگ نیا)، گراند سینما(هدایت)،مدرسه ای که می رفتیم(مهرجویی)، هامون (مهرجویی)،نفت کش ها(بزرگ نیا)، توفان(بزرگ نیا)، باد و شقایق(دری)، میکس(مهرجویی)،خانه ای روی آب(فرمان آرا)، گاو خونی(افخمی)، جایی برای زندگی(بزرگ نیا)،دیوانه از قفس پرید(معتمدی)، مینای شهر خاموش(رضویان)، شب(صدر عاملی)، زادبوم(داودی)
تصاویر
فیلمها
متون مرتبط