تصویر خبر

نگاهی به رخدادهای مهم موزه سینما در هفته گذشته

 تغییر مدیرعامل موزه سینما، برگزاری هفته فیلم اروپا، استقبال از فیلم داستانی «خفه گی» و مستند سینمایی «بزم رزم» در دو سالن سینماتوگراف و سینما فردوس از مهمترین رخدادهای موزه سینما در هفته دوم آبان ماه بود.

به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، مهمترین خبر موزه سینما در هفته دوم آبان ماه تغییر مدیریت این مکان تاریخی بود. محمد حیدری مدیرعامل پیشین موزه سینما پس از سه سال و نیم مدیریت در این موزه سینمایی، جای خود را به علیرضا قاسم خان نویسنده، فیلمساز و پژوهشگر سینما داد.
علیرضا قاسم خان مدیر خوش سابقه ای در عرصه پژوهش سینمای ایران است و پیش از به دست گرفتن امور مدیریت موزه سینما، مدیریت سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران، سردبیری اخبار علمی فرهنگی هنری شبکه خبر، دبیری و قائم مقامی فرهنگستان هنر و مدیریت واحد تولید فیلم موسسه رسانه های تصویری را برعهده داشت.
از آثار نوشتاری این مدیر فرهنگی می توان به نگارش کتاب عکس های تعزیه ایران در دوره قاجار؛ «انسان، سینما، شهر» و «بودن یا نبودن» اشاره کرد.
علیرضا قاسم خان علاوه بر فعالیت در حوزه پژوهش، مستندهایی با موضوعات مختلف را مانند فیلم های «دیر گچین»، «سیاه گالش»، «سفر آواز و ارغوان»، «مفهوم باغ در مینیاتور ایران»، «فرشتگان نگارگری ایران»، «تاریخ نقاشی مینیاتور»، «نواهای گمشده»، «سمت خاموش یک عکس»، «آواز پر جبرئیل»، «درخت سخنگو»، «آواز دریانوردان خلیج فارس» و ... کارگردانی کرده است.
این فعال فرهنگی همچنین فیلم های داستانی چون «بازی»، «مجسمه های مرگ» و برنامه های تلویزیونی مانند «آوای حماسه»، «تهران آنچنان که بود» را کارگردانی کرده و تهیه کنندگی فیلم «طبقه سوم» به کارگردانی بیژن میرباقری را به عهده داشته است.
نکته قابل توجه اینکه علیرضا قاسم خان پیش از مدیریت بر موزه سینما سابقه راه اندازی باشگاه فیلم را نیز در این موزه سینمایی داشته است و در زمان مدیریت زنده یاد مهدی سلیمی در سال 1384 باشگاه فیلم را برای علاقمندان به سینمای ایران راه اندازی کرد.

هفته فیلم اروپا و نماش آثار 8 کشور اروپایی
برگزاری هفته فیلم اروپا از دیگر اخبار موزه سینمای ایران بود. در این هفته فیلم، آثاری از هشت کشور اروپایی نمایش داده شده بود و آخرین روز از این هفته فیلم امروز 13 مهرماه، در سالن سینما فردوس در موزه سینما به پایان می رسد.
در هفته فیلم اروپا فیلم های کوتاه و بلند از کشورهای یونان، بلغارستان، آلمان، لهستان، دانمارک، هلند، اتریش و مجارستان نمایش داده شد. این هفته فیلم با همکاری «توماس کلویبر» رایزن فرهنگی سفارت اتریش، مؤسسات فرهنگی اتحادیه اروپا، گروه سینمایی «هنر و تجربه» و با مشارکت انجمن سینمای جوانان ایران در محل موزه سینما برگزار شد.

پر فروش ترین فیلم های روز سینما در موزه سینما
فیلم سینمایی «خفه گی» از ساخته های فریدون جیرانی که این روزها در سالن توگراف موزه سینما در حال نمایش است با استقبال مواجه شده و به عنوان پر بیننده ترین فیلم داستانی در موزه در حال اکران است.
مستند سینمایی «بزم رزم» به کارگردانی سید وحید حسینی نیز از جمله مستندهای پر فروش در موزه سینما است که با استقبال خوبی از سوی مخاطب روبرو شد و در صدر پر بیننده ترین فیلم های اکران شده در گروه سینمایی «هنر و تجربه» در موزه سینما قرار گرفته است.
   
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۸/۱۳