تصویر خبر

مراسم نکوداشت عباس کیارستمی در آستانه روز ملی سینما برگزار شد

 مراسم نکوداشت عباس کیارستمی با نمایش فیلم «76 دقیقه و 15 ثانیه با عباس کیارستمی» عصر روز گذشته 19 شهریور ماه و در آستانه روز ملی سینما (21 شهریورماه) با حضور سفیران، رایزن های فرهنگی و کارکنان سفارتخانه ها در موزه سینما برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی موزه سینما، مراسم نکوداشت عباس کیارستمی با نمایش فیلم «76 دقیقه و 15 ثانیه با عباس کیارستمی» به کارگردانی سیف الله صمدیان عصر روز گذشته 19 شهریور ماه و در آستانه روز ملی سینما (21 شهریورماه) با حضور سفیران، رایزن های فرهنگی و کارکنان سفارتخانه ها در سالن سینما توگراف موزه سینما برگزار شد.
در این مراسم سیف الله صمدیان کارگردان فیلم «76 دقیقه و 15 ثانیه با عباس کیارستمی» در صحبت های خود به نکات مهمی اشاره کرد و گفت: جز 6 یا 7 نفر از افرادی هستم که ادعا می کنم نیمی از عمرم را خوشبخت بودم چون با پدیده ای مثل کیارستمی همراهی کردم و لحظات نابی را زندگی کردم و برای نمایش این فیلم سینمایی در مناسبتی که به نام روز ملی سینما رقم خورده، حس خاصی دارم چون از یک طرف خوشحالم که این بار به نام نامی سینما دور هم جمع شدیم تا با هم فیلم ببینیم و در عین حال غمگینم که به تماشای فیلمی نشستیم که به نام عباس کیارستمی تیتر خورده است.
وی ادامه داد: شاید باور نکنید وقتی این فیلم توسط پسرش احمد کیارستمی به من سفارش داده شد چه حالی داشتم. آلبرتو باربرا رئیس فدراسیون ونیز از احمد خواسته بود که اولین مراسم یادبود عباس را در فستیوال ونیز برگزار کند و طبیعتا احمد با اطلاعاتی که از رفاقت من با کیارستمی داشت سفارش ساخت فیلم درباره عباس را به من داد و این سفارش در حالی به من داده شد که تنها یک ماه به آغاز فستیوال ونیز زمان داشتم و کار من زمانی سخت تر شد که رئیس این فستیوال با من تماس گرفت و گفت می خواهد اسم فیلمی که هنوز ساخته نشده است را در کاتالوگ جشنواره بنویسد. این نکاتی که گفتم برای تبلیغ فیلم نیست بلکه می خواستم بدانید که هنگام ساخت این فیلم انرژی های عباس با من همراه بود. این فیلم تا امروز 102 جشنواره مهم سینمایی در دنیا رفته است و خوشحالم از این اتفاق.
صمدیان با اشاره به جهانی بودن کیارستمی گفت: عباس کیارستمی از سریع ترین راه جهانی شد، در واقع عباس کیارستمی ملی فکر کرد و بعد جهانی شد. برای اینکه خود و کشورش را خیلی خوب می شناخت و هرگز برای هیچ جریان و پدیده ای خوش رقصی نکرد و به همین دلیل است که فیلمی که می سازد دلنشین می شود.
این عکاس در پایان صحبت های خود گفت: ملی گرایی و ملی فکر کردن به معنای رایج ناسیونالیست نیست و معتقدم عباس کیارستمی یک جهان وطن بی مرز بود که با عشق بی انتها به وطنش فکر می کرد.
پس از پایان صحبت های سیف الله صمدیان کارگردان فیلم، مائورو کنچائوری سفیر ایتالیا، جمل اوبشو رایزن فرهنگی فرانسه و تاکاشی کامادو رئیس مرکز اطلاع رسانی و فرهنگی سفارت ژاپن درباره کیارستمی صحبت کردند.
یکی از نکات قابل توجه در این مراسم سخنرانی تاکاشی کامادو رئیس مرکز اطلاع رسانی و فرهنگی سفارت ژاپن بود. نماینده کشور ژاپن در آغاز صحبت های خود گفت: تصمیم گرفتیم به احترام عباس کیارستمی صحبت های خود درباره این فیلمساز ایرانی را به زبان فارسی بیان کنیم.

























 

 
 
 
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۶/۲۰