تصویر خبر

فیلم‌های «پنجگاه» در موزه سینما روی پرده رفتند

آیین اکران و دیدار با عوامل پنج فیلم کوتاه «پانصد مثقال طلا»، «پرگار»، «ملاقات محرمانه خانم و آقا»، «پرده توری» و «باران‌های گاه به گاه» در موزه سینمای ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، شامگاه شنبه ۱۹ مرداد، موزه سینما میزبان عوامل و مهمانان فیلم‌های کوتاه روز؛ شامل پنج فیلم با عنوان «پنجگاه» بود.
در این آیین که در سینمافردوس موزه برگزار شد، پس از امضای پوستر توسط عوامل و حاضران و پیش از نمایش فیلم‌های «پانصد مثقال طلا»، «پرگار»، «ملاقات محرمانه خانم و آقا»، «پرده توری» و «باران‌های گاه به گاه»، تهیه‌کننده و کارگردان‌های این آثار، توضیحات و صحبت‌های خود را برای تماشاگران ارائه کردند.

سعید هنرآموز، تهیه‌کننده فیلم «پانصد مثقال طلا» با بیان اینکه شهرزاد دادگر کارگردان این اثر، در این مراسم حضور ندارد و برنامه را از طریق اینترنت دنبال می‌کند، گفت: به شهرزاد دادگر تبریک می‌گویم که فیلمش بعد از سال‌ها این اقبال را داشت که بتواند در گروه هنر و تجربه اکران شود.

در ادامه میثم عباسی، کارگردان «پرگار» عنوان کرد که فیلم او یک بازیگر دارد و وقتی روز گذشته برای دعوت او برای حضور در این مراسم تماس گرفته، متوجه شده او دچار مصدومیت شده و در بیمارستان بستری است.

همچنین سیدسجاد حسینی، کارگردان فیلم «ملاقات محرمانه خانم و آقا» با اشاره به اینکه تمایل دارد صحبت‌هایش از فضاهای جدی و خیلی رسمی دور باشد، افزود: به‌نظرم ویژگی مشترک فیلم‌های ارائه شده در این بسته قصه‌گویی است. مدام گفته می‌شود فیلم کوتاه یعنی فیلم اتمسفر و هر چقدر فیلم‌ها کمتر بگویند و مینی‌مال‌تر باشند، بهتر هستند یا بعد از این‌که فیلم را دیدیم بگوییم: «خب چه شد؟» و انگار هرچه «چه شدها» بیشتر باشند، فیلم بیشتر جایزه می‌گیرد. فکر می‌کنم این ماجرا درباره فیلم‌های ما کمتر باشد نه اینکه لزوما بهتر باشند بلکه قصه‌ها از نوع قصه‌های متفاوت‌تری هستند.
او ادامه داد: هنر و تجربه باعث می‌شود، جریان فیلم کوتاه از یک جریان صرفا جشنواره‌ای به یک جریان فیلم عام‌تر و فیلمی که برای دیده‌شدن روی پرده است، تبدیل شود. یعنی فیلم‌سازها دیگر سعی می‎کنند، فیلم‌هایشان از لحاظ تکنیک و روایت‌گری برای پرده مناسب‌تر باشد.
حسینی افزود: وقتی هنر و تجربه آمد یک دید منفی وجود داشت که قرار است در این گروه فیلم‌های نفروش دیده شوند یا این‌که هر فیلمی که به اکران عمومی راه پیدا نمی‌کند به اینجا بیاید اما الان به ‎نظرم هنر و تجربه دارد جای خودش را بیشتر پیدا می‌کند. به این معنا که به مستند به خصوص مستندهای جدی‌تر و اخیرا فیلم‌های کوتاه بها می‌دهد تا دیده شوند. این کار باعث می‌شود، جریان فیلم کوتاه از یک جریان صرفا جشنواره‌ای به یک جریان فیلم عام‌تر و فیلمی که برای دیده‌شدن روی پرده است، تبدیل شود. یعنی فیلم‌سازها دیگر سعی می‎کنند، فیلم‌هایشان از لحاظ تکنیک و روایت‌گری برای پرده مناسب‌تر باشد. در واقع این آفتی که فیلم کوتاه فقط برای جشنواره است را هنر و تجربه کمتر کرده‎است.
حسینی با انتقاد از نوع حمایت برخی از سینماگران از فیلم‌های کوتاه، گفت: ما برای اینکه در مراسم اکران‎مان چهره‌هایی داشته باشیم، تماس‌هایی گرفتیم و معمولا بیشتر بازیگرانی که با آن‌ها صحبت کردیم گفتند برای چه باید به مراسم فیلم‌های کوتاه بیایند؟ در واقع همین کسانی که می‌گویند حمایت می‎کنیم، معلوم نیست کجا هستند. در مدت یک ماه اخیر یاد گرفته‌ایم که برای مخاطب جدی سینما وقت بگذاریم.

آرش محمودی کارگردان «پرده توری» در سخنانی کوتاه بیان کرد که به تبعیت از فیلمش که مینی‌مال است، به کم‎گویی بسنده می‌کند و از حضار تشکر کرد.

در پایان امیرشهاب رضویان، کارگردان و مدیر موسسه هیلاج فیلم گفت: من در اولین جشنواره فیلم کوتاه که همزمان با جشنواره فیلم فجر در سال ۶۱ برگزار شد، فیلم داشتم. ۱۷ سالم بود و فکر می‌کردم اتفاق خیلی بزرگی است. وقتی بهمن ماه سال ۶۱ به موزه هنرهای معاصر رفتم، به جز خودم دو نفر در سالن بودند. خیلی تحقیرآمیز بود اما الان استقبال از فیلم کوتاه خیلی خوب شده است. واقعا ظرفیت فیلم کوتاه همین است شاید کمی بیشتر. زمانی یک جشنواره می‌توانست فیلم را تک نسخه‌ای نمایش دهد اما الان وسیله منحوسی که همه ما را درگیر کرده است (تلفن همراه)، یک خوبی هم دارد، که می‌توان در آن فیلم دید.
او افزود: خوشبختانه محدودیت‌های رسانه‌ای دیگر وجود ندارد و این خیلی اتفاق مهمی است. از عرضه کردن فیلم‎تان به صورت رایگان در فضاهای مجازی نترسید چون فیلم کوتاه نمی‌تواند پول در بیاورد البته اگر بتوانید از آن پول در بیاورید که خیلی خوب است اما من هیچ‎وقت نتوانستم این کار را انجام دهم اما می‌خواهم بگویم روند فیلم کوتاه به گونه‌ای است که دیده می‌شود و از عرضه آن نترسید.

در پایان این مراسم، فیلم‌های کوتاه روز «پنجگاه»، در سینما فردوس موزه روی پرده رفت.
   
تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۵/۲۰