تصویر خبر

موزه سینما زادروز مسعود کیمیایی را تبریک می گوید

مسعود کیمیایی کارگردانی مولف، کاربلد و سینماگری تاثیرگذار در سینما است و موج نوی سینما با نقطه نظر و دیدگاه این فیلمساز مولف و دیگر هم نسلان وی شکل گرفت و ردپای او به عنوان سینماگری پیشرو در تاریخ سینمای ایران ثبت شده است.
مسعود کیمیایی فیلم هایی چون «بیگانه بیا»، «قیصر»، «رضا موتوری»، «داش آکل»، «بلوچ»، «خاک»، «گوزن ها»، «غزل»، «سفر سنگ»، «خط قرمز»،« تیغ و ابریشم»، «سرب»، «دندان مار»، «گروهبان»، «ردپای گرگ»، «تجارت»، «ضیافت»، «سلطان»، «مرسدس»، «فریاد»، «اعتراض»، «سربازهای جمعه»، «حکم»، «رئیس»، «محاکمه در خیابان»، «جرم»، «متروپل» و ... را در کارنامه کاری خود برای سینمای ایران به یادگار گذاشته است.
فیلم «دندان مار» در سال 1370 نامزد جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شد و توانست جایزه ویژه هیات داوران این جشنواره را دریافت کند. کیمیایی همچنین توانست جایزه بهترین کارگردانی را از جشنواره بین المللی فیلم قاهره برای ساخت اثر سینمایی «سفر سنگ» به دست آورد.
کیمیایی پیش از ساخت فیلم «بیگانه بیا» به عنوان نخستین فیلم سینمایی خود در سال 1347 ، با ساموئل خاکیچیان به عنوان دستیار کارگردان در ساخت آثاری چون «ضربت» و «خداحافظ تهران» همکاری داشته است. همچنین به عنوان تهیه کننده، در ساخت فیلم «شیرک» با داریوش مهرجویی همراه بوده است.
كيميايي علاوه بر کارگردانی داستان نویس نیز هست و رمان دوجلدی «جسدهای شیشه ای» از این فیلمساز مولف سینمای ایران منتشر شده است.
مسعود کیمیایی فیلمساز سینمای ایران امروز 7 مرداد 76 ساله شد و موزه سینمای ایران زادروز این هنرمند سینمای ایران را تبریک می گوید.

   
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۵/۷