تصویر خبر

پایان پرمخاطب چهل سال سینمای ایران در موزه سینما / کدام فیلم رکورددار شد؟!

آخرین جلسه از ویژه برنامه «نمایش گزیده چهل سال سینمای ایران» در حالی برگزار شد که بیشترین تعداد اعضای سینماتک برای دیدن آخرین فیلم این برنامه، به موزه سینما آمدند.

به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، پرونده ویژه برنامه «نمایش گزیده چهل سال سینمای ایران» پنجشنبه دوم اسفندماه با برپایی هفدهمین و آخرین جلسه در موزه سینما، بسته شد.
در اکران‌های پایانی این برنامه، دو فیلم «چهارشنبه خون به پا می‌شود» ساخته حماسه پارسا و «اژدها وارد می‌شود» به کارگردانی مانی حقیقی به ترتیب در سانس‌های 15 و 17 در سینمافردوس موزه روی پرده رفتند.
«چهارشنبه خون به پا می‌شود» نخستین فیلمی بود که در برنامه آخر چهل سال سینمای ایران، مورد نقد و بررسی قرار گرفت و امیررضا پرتو منتقد، در نشستی با اعضای سینماتک موزه از ویژگی‌های ساختاری این فیلم سخن گفت. همچنین حماسه پارسا کارگردان و محمدرضا فرد بازیگر «چهارشنبه خون به پا می‌شود» از جمله میهمانان این برنامه بودند.
آخرین اکران ویژه برنامه «نمایش گزیده چهل سال سینمای ایران» به «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی اختصاص داشت که بیشترین تعداد فیلم‌بازها و اعضای سینماتک موزه را گردهم آورده بود. در این اکران مانی حقیقی و عوامل فیلم «اژدها وارد می‌شود» به موزه سینما آمدند و همراه با مردم به تماشای این فیلم نشستند.
این فیلم از بین 34 فیلم منتخب چهل سال سینمای ایران (1397 - 1357)، پرمخاطب‌ترین و رکورددار جذب تماشاگر در طول 17 هفته برگزاری این ویژه‌برنامه بود.
پیش از نمایش «اژدها وارد می‌شود» برای اعضای سینماتک موزه، نوید پورمحمدرضا منتقد، این فیلم را مورد نقد و بررسی قرار داد و مانی حقیقی نیز در سخنانی کوتاه از اکران و استقبال این فیلم در موزه سینما ابراز خوشحالی کرد.
در پایان این برنامه، بیانیه‌ای از سوی روابط عمومی موزه سینما درباره ویژه برنامه «نمایش گزیده چهل سال سینمای ایران» خوانده شد که متن آن به این شرح است:

"سلسله نشست‌ها و اکران‌های ویژه برنامه «گزیده چهل سال سینمای ایران» پس از 17 هفته، امروز به پایان می‌رسد.
این برنامه از 26 مهرماه 1397 با اکران تولیدات سال 1357 آغاز به کار کرد و تا دوم اسفندماه، در 17 هفته 34 فیلم از تولیدات سال‌های 1357 تا 1396 را روی پرده برد.
موزه سینمای ایران به عنوان نهادی با مسئولیت حفظ، صیانت و بازخوانی اسناد تاریخ سینمای ایران، ویژه برنامه «گزیده چهل سال سینمای ایران» را برگزار کرده است. این برنامه سعی در ارائه تصویری جامع از انواع تولیدات سینمایی و سیر تطور سینما در چهل سال اخیر را داشت. اکثر قریب به اتفاق فیلم‌های این برنامه، توسط فیلمخانه ملی ایران اسکن، اصلاح رنگ و تعدادی هم مرمت شدند.
برگزاری نشست‌های نقد و بررسی همراه با نمایش فیلم‌ها از ویژگی‌های بارز این ویژه برنامه بود که با حضور متخصصین و صاحب نظران سینما و دیگر رشته‌های وابسته، در جهت تحلیل و موشکافی فیلم‌ها، زمانه، ساختار و تولیدشان برگزار شد.
موزه سینمای ایران بر خود لازم می‌داند از تمامی دست اندرکاران برگزاری این برنامه در موزه سینما و فرهیختگانی که معرفی فیلم‌ها را به عهده داشتند، تشکر و قدردانی کند.
و اما یک تشکر ویژه داریم از تک تک اعضای محترم سینماتک موزه که در این مدت، همراهی صمیمانه‌ای با موزه سینما و این برنامه داشتند. مفتخریم به داشتن بیش از 450 عضو در خانواده موزه سینما. به امید دیدار شما در سال جدید..."

 در پایان این برنامه، اعضای سینماتک موزه سینما، عکس یادگاری گرفتند تا خاطره آخرین گردهمایی خود را به ثبت برسانند.    
تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۲/۴